تاریخچه ایمپلنت

در گذشته های دور، حدود 2000 سال قبل از میلاد، نسخه های اولیه ایمپلنت دندانی در تمدن چین باستان مورد استفاده قرار می گرفت. در آن زمان از میخچه های درست شده از بامبو به عنوان جایگزینی برای دندان ها استفاده می شد.
ایمپلنت دندانی به تمدن مایاها در سال 600 میلادی نیز بر می گردد. آثار باستانی مصری ها و سلیتک ها نیز نشان از استفاده از فلزات گرانبها، عاج و حتی دندان انسان های دیگر برای کاشت ایمپلنت دارند.
در قرن هجدهم میلادی، تعدادی از پژوهشگران شروع به انجام آزمایشاتی برای ساخت ایمپلنت های دندانی با استفاده از طلا و آلیاژ کردند، اما این آزمایش ها خیلی موفق نبودند. در سال 1886، یک پزشک، از یک تاج چینی سوارشده روی یک دیسک پلاتینی به عنوان ایمپلنت استفاده کرد که آن هم در طولانی مدت نتایج مثبتی در بر نداشت.
در سال 1952، یک جراح ارتوپدی سوئدی به نام Per-Ingvar Brånemark متوجه خواص مورد نیاز برای جوش خوردن موفقیت آمیز ایمپلنت شد.اولین عمل کاشت ایمپلنت دندانی از جنس تیتانیوم، توسط برین مارک روی یک فرد داوطلب در سال 1965 انجام شد. برین مارک سرانجام در سال 1981 پس از سی سال تحقیق دقیق و مطالعات انسانی یافته های خود را منتشر کرد و ایمپلنت های مدرنی که امروزه می شناسیم؛ ساخته شدند.

3 نوع ایمپلنت دندان (کدامیک برای شما بهترین است؟)

کاشت دندان چیست؟

ایمپلنت دندانی یک ستون کوچک تیتانیومی (پیچ) است که از طریق جراحی در استخوان فک شما زیر خط لثه قرار می گیرد. این پست با استخوان فک شما ترکیب می شود و پایه ای پایدار برای ترمیم دندان شما ایجاد می کند.
پست ایمپلنت دندان جایگزینی برای ریشه دندان از دست رفته شما است. نه تنها مانند یک ریشه با استخوان شما ترکیب می شود، بلکه ساختار استخوان شما را نیز تحریک کرده و حفظ می کند.
در بالای یک پست ایمپلنت دندان یک ترمیم قرار دارد. به طور معمول، این یک تاج منفرد است که جایگزین یک دندان می شود. اما ایمپلنت های دندانی می توانند چندین دندان از دست رفته را با بریج و حتی پروتزهای ایمن نیز پشتیبانی کنند.
با مراقبت مناسب، ایمپلنت های دندانی می توانند تا آخر عمر باقی بمانند.
به همین دلیل، و مزایای فراوان آن، ایمپلنت های دندانی به طور گسترده به عنوان توصیه شماره 1 برای جایگزینی دائمی دندان های از دست رفته شناخته می شوند.
بنابراین، کدام نوع ایمپلنت دندان برای شما بهترین است؟

سه نوع مختلف ایمپلنت دندان را در زیر بررسی کنید و مزایا و معایب هر کدام را کشف کنید.

سه نوع مختلف ایمپلنت دندان

1) جایگزینی یک دندان: از یک ایمپلنت دندان استفاده کنید

اغلب از ایمپلنت دندان برای جایگزینی یک دندان از دست رفته استفاده می شود. به یک پست و یک تاج نیاز دارد.
پروسه ایمپلنت دندان چگونه است؟

در اینجا چیزی است که می توانید از ایمپلنت دندان انتظار داشته باشید:

  1. شما با یکی از کارشناسان ایمپلنت دندان ما ملاقات خواهید کرد تا مشخص کنید که آیا کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت دندان هستید یا خیر (به خواندن ادامه دهید تا بدانید چه چیزی شما را واجد شرایط می کند). در این صورت، یک طرح درمانی سفارشی ایجاد خواهد شد.
  2. پست با استفاده از فناوری هدایت شده توسط جراحی در استخوان فک شما قرار می گیرد. در طول این روش نباید دردی احساس کنید و ما مطمئن خواهیم شد که در طول این روش احساس راحتی می کنید. زمان بهبودی برای ترکیب شدن پست شما با استخوان معمولاً 3 تا 4 ماه است.
  3. پس از بهبودی، تاج سفارشی جدید شما با یک اباتمنت به پست شما متصل می شود. دندان جدید شما درست شبیه دندان های اطراف شما خواهد بود.

بر خلاف سایر ترمیم ها، یک ایمپلنت دندان تک دندانی جایگزین کل دندان از دست رفته شما از ریشه تا تاج می شود.

اگر یک دندان یا چند دندان از دست رفته دارید که مجاور یکدیگر نیستند، کاشت دندان تک دندان ممکن است بهترین گزینه شما باشد.

با این حال:

اگر چندین دندان از دست رفته در مجاورت یکدیگر دارید، این ممکن است بهترین گزینه شما نباشد. علاوه بر این، در صورت داشتن چندین دندان از دست رفته، نوع بعدی ایمپلنت دندان ممکن است در هزینه شما صرفه جویی کند.

2) جایگزینی چندین دندان: از بریج مبتنی بر ایمپلنت استفاده کنید

هنگامی که چندین دندان از دست رفته در مجاورت یکدیگر دارید، ممکن است بهترین گزینه شما بریج با ایمپلنت باشد.

بریج دندان چیست؟

به طور معمول، یک بریج از دو تاج در دو طرف شکاف دندان از دست رفته شما تشکیل شده است که یک دندان مصنوعی در بین آن تاج ها نگه داشته می شود.

اکنون، به جای اینکه تاج‌ها به دندان‌ها متصل شوند، بریج‌هایی که از ایمپلنت پشتیبانی می‌کنند، تاج‌هایی دارند که به ایمپلنت‌های دندانی متصل می‌شوند.

این فرآیند شبیه ایمپلنت دندان تک دندانی است. با این حال، دندان هایی که در وسط شکاف از بین رفته اند، ایمپلنت دندانی دریافت نمی کنند.

ANIC MEDICAL

مزایای یک بریج با پشتیبانی از ایمپلنت این است که می توانید چندین دندان از دست رفته را پشت سر هم به طور ایمن جایگزین کنید – بدون هزینه جایگزینی هر دندان.

نکته منفی این است که همه دندان ها ایمپلنت دریافت نمی کنند و بنابراین مقداری توده استخوانی را از دست خواهید داد.

اگر اکثر یا همه دندان های شما از دست رفته باشد چه اتفاقی می افتد؟

3) جایگزینی تمام دندان های خود: از پروتز نگهدارنده ایمپلنت استفاده کنید

اگر اکثر یا تمام دندان‌های خود را در قوس (بالا یا پایین) از دست داده‌اید، پروتز دندان مصنوعی با ایمپلنت ممکن است بهترین گزینه باشد.

دندان مصنوعی نگهدارنده ایمپلنت چیست؟

دندان مصنوعی قوس مصنوعی دندان است. روی خط لثه شما قرار می گیرد و به شما ظاهر یک مجموعه کامل از دندان ها را می دهد. مشکل پروتزهای سنتی این است که قابل جابجایی هستند، به این معنی که می توانند بلغزند، سر بخورند، کلیک کنند، بیفتند و کارهای روزانه مانند خوردن و صحبت کردن را ناراحت کنند.

برای رفع این مشکل، می توانید دندان مصنوعی خود را با ایمپلنت دندان به طور دائم ایمن کنید.

چگونه کار می کند؟

استخوان

وقتی یک دندان از دست می رود، استخوان اطراف شروع به تحلیل می کند. شما به مقدار مشخصی استخوان نیاز دارید تا پست بتواند با آن ترکیب شود. اگر مدتی است که دندان خود را از دست داده اید، ممکن است استخوان کافی برای انجام جراحی ایمپلنت دندان وجود نداشته باشد.

برای تعیین این موضوع از یک اسکنر CBCT استفاده می کنیم. این فناوری مدرن به ما یک نمای سه بعدی از دهان و استخوان فک شما می دهد تا بتوانیم کمیت استخوان شما را ارزیابی کنیم. اگر استخوان کافی دارید، ما با برنامه درمانی شخصی شما جلو خواهیم رفت.

اگر استخوان کافی برای ایمپلنت دندان ندارید، اغلب می‌توانیم عمل پیوند استخوان را انجام دهیم. این روش می تواند به بدن شما در بازسازی استخوان و بافت کمک کند. زمانی که استخوان کافی داشته باشید، می‌توانید عمل جراحی را به پیش ببرید.

سن
ایمپلنت‌های دندانی اگر در بزرگسالانی که رشد و نمو آن‌ها به پایان رسیده باشد، بسیار موفق هستند.
اگر شما یا فرزندتان خیلی جوان هستید، ممکن است لازم باشد منتظر بمانید تا ساختار صورت شما رشد کند. این معمولاً در حدود 16 سالگی برای دختران و 18 سالگی برای پسران است.

سلامتی
مانند بسیاری از جراحی ها، سلامت عمومی و دهان و دندان برای جراحی ایمپلنت دندان مورد نیاز است. اگر از شرایط خاصی مانند دیابت رنج می برید، سیگاری هستید یا بیماری لثه دارید، ایمپلنت دندان ممکن است قابل دوام نباشد.
مطمئن باشید، دندانپزشکان ما شما را به صورت فردی ارزیابی خواهند کرد و در صورت لزوم با پزشک شما برای یافتن راه حل همکاری خواهند کرد.

در مورد انواع ایمپلنت دندان سوالی دارید؟

چه یک دندان یا چند دندان از دست داده باشید، ایمپلنت های دندانی می توانند به شما کمک کنند تا لبخند خود را بازگردانید!

به نظر شما بهترین گزینه برای شما چه نوع ایمپلنت دندانی است؟

  • ایمپلنت دندان تک دندانی
  • پل با پشتیبانی از ایمپلنت
  • پروتز دندانی با ایمپلنت

متخصصان ایمپلنت به صورت استراتژیک چهار ایمپلنت دندانی را در امتداد قوس شما قرار می دهند. در حالی که آنها بهبود می یابند، ممکن است پروتز فعلی شما اصلاح شود تا بتوان آن را بدون ایجاد اختلال در روند بهبودی پوشید.

پس از بهبودی، یک پروتز جدید و سفارشی دریافت خواهید کرد که به ایمپلنت های دندانی متصل می شود. نتیجه یک پروتز دائمی و ایمن است که به صورت سفارشی طراحی شده و متناسب با زیبایی صورت شماست.
اگر از دندان مصنوعی استفاده می کنید، این ممکن است راه حلی برای تمام مشکلات دندان مصنوعی شما باشد. و اگر تعداد زیادی دندان از دست رفته دارید، این ممکن است گزینه ای عالی برای بازگرداندن لبخند و اعتماد به نفس شما باشد.
اما نکته کلیدی برای همه این نوع ایمپلنت های دندانی این است که آیا شما کاندید مناسبی برای جراحی ایمپلنت دندان هستید یا خیر. چگونه آن را تعیین کنیم؟